DUALAR

İFTAR DUASI

Ramazan-ı Şerife ulaştığımız şu günlerde sizler için güzel sayfalar hazırlamaya devam ediyoruz. Sitemizde çok güzel bir dua arşivi oluşturmaktayız. Bu arşivimize şimdi de bu mübarek Ramazan ayında iftarlarımızda edebileceğimiz çok güzel bir iftar duaları sayfası ekliyoruz. Bu sayfamızda Peygamber efendimiz Hz. Muhamed’in iftarda ettiği güzel duayı bulabileceğiniz gibi farklı iftar duası örnekleri de bulacaksınız. Bu sayfamızda Arapça iftar dualarını anlamlarıyla birlikte bulacaksınız. Ayrıca her Ramazan ayında televizyonlarda adet olmuş iftar duasını da sizler için hazırladık. Tüm İslam aleminin Ramazan ayını kutlar hayırlı iftarlar dileriz.

İFTAR DUASI

İslam dininin farzlarından olmazsa olmazlarından biri de oruç tutmaktır. Allah’ın emriyle yılın bir ayı olan Ramazan ayını oruçlu geçirmekteyiz. Oruç imsak vaktiyle başlar iftar vaktinin girmesiyle de sona erer ve Müslümanlar için farz olan bir ibadettir.
Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Üç kimsenin duası ret olunmaz. İftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah Teâla bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim diye yemin eder.
Orucun ehemmiyeti biz Müslümanlar için oldukça fazladır. Biz bu sayfamızda sizler için iftar dualarından güzel örnekler hazırlamaya çalıştık.

PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED’İN (SAV) İFTAR DUASI

Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.
Arapçası: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.
Anlamı: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum. (Ebu Davud, Savm: 22)
Mervan ibni Salim, ibni ömer Radiyallahu Anhümadan naklediyor:
Sallallahu Aleyhi Vesellem Resulullah Efendimiz, orucunu açınca şöyle derdi.
Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Teala’ ya sevap kesinleşti. Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.

İftar Duası 1

İftar Duası

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü.
Anlamı: Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.

İftar Duası 2

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.
Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

AYRICA YILLARDIR RADYO VE TELEVİZYONLARDAN DİNLEDİĞİMİZ İFTAR DUASI:

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Âmin.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Dualarınız çok güzel . Ettiğimiz ramazan dualarını Allah kabul etsin .

 2. Allah razı olsun çok işime yaradı yazanın elleri dert görmesin tekrar teşekkürler.

 3. Alllah herkesin orucunu kabul etsin

  A-M-İ-N.

  Oruçlular biliyorum bunları istiyorsunuz,

  ?????????????????☕????????????

  ????????????

 4. Şu siteleri lütfen güncelleyin. Çünkü heryerde aynı dualar var.:-(:-(:-(:-(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu