DUALAR

CUMA DUALARI

Mübarek Cuma gününde neler yapılmalıdır?, Cuma gününde nasıl dua edilmelidir?, Cuma gününde hangi dualar okunmalıdır?, Cuma gününde edilecek güzel dualar nelerdir? gibi sorulara cevap verebilmek için bu güzel Cuma duaları sayfasını hazırladık. Sayfamızda yukarıdaki soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Cuma gününde neler yapılmalıdır bunları sizlere kısa kısa yazmaya çalıştık. Ayrıca Cuma gününde Türkçe dua da ararsanız sayfamızda birçok örneğiniz sizler için hazırladık. Sayfamız hakkında öneri ve görüşlerinizi yorum bölümümüzden yollayabilirsiniz. Dualarınızda yer almak dileğiyle…

MÜBAREK CUMA GÜNÜ OKUNACAK DUALAR

 • Allah’ım bu mübarek Cuma gününün yüzü suyu hürmetine günahlarımızı bağışla, bizleri kapından kovma. Dertlilerimize deva, hasta olanlarımıza şifa, borcu olanlara kolaylık nasip eyle. Sabrımızı arttır. Ya Rab sevdiklerimizi bize bağışla. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • Allah’ım; bu mübarek Cuma günü hürmetine; evlerimizi aşsız, kalplerimizi aşksız, dillerimizi duâsız bırakma. Evlatlarımızı hayırlı, bedenimizi sağlıklı, işlerimizi başarılı kıl. Fakirlere yardım et. Zalimlere fırsat verme ya rabbi. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • Allah’ım bu mübarek Cuma günü hürmetine, bizi sevdiğin kullar arasına kat, bizi çok sabreden, çok şükreden kullarından eyle, seni çok analım. Ömrümüz sevdiğin, razı olacağın İşlerle geçsin. Sıhhat ve afiyette daim eyle. Sevdiklerimizi bize bağışla. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • Allah’ım! Kendi rahmetin, bütün güzel isimlerin ve en büyük ismin hürmetine bu mübarek geceyi ve arkasından gelen mübarek günü tüm dua dostlarımız, vatanımız, ordumuz, ailelerimiz ve çocuklarımız için şifa, hayır, rahmet, rızık, huzur, kavuşma, afiyet ve esenlik vesilesi kıl ve bizi bu gecenin ve günün değerini bilenlerden eyle. Âmin âmin âmin ya Rabbel âlemin. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • La ilahe illallah cumanın sebebiyle, Muhammedîn Resullullah, gerek yüzün gölgesiyle dünya ve ahiret muradımı ver. Melekler duasıyla, ya vedüdüm, entel maksudum, Kul hüvallâhü ehad, bin bir kere ya samed, cennet kapılarını aç, benim günahımdan geç. Benim günahım varsa da senin gibi halikım var. Muhammed aleyhisselam dostum var. İlahi kabre vardığım gece lütfeyle, yalnız kaldığım gece bilmediğimi bildir. Kabrimi nur ile doldur. Kevser şarabına daldır, ulu cemalini göster. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • Gece gündüz yalvarırım sana dünya ve ahiret muradımı ver bana. Rabbim Allah, fikrim zikrullah, kalbimin nuru Resullullah, evvelim Allah, ahirim Allah, la ilahe illallah Muhammedün Resullullah. Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi şahımız var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne. Sırrım sübhanım Allah, derdim dermanım Allah, gafil kuluna gam düşmüş, yetiş imdadımıza ya Muhammed. Kul hüvallâhü ehad, bin bir kere ya samed, ya Allah, ya Muhammed umarız senden şefaat. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • La ilahe illallah’ tır özüm, Muhammed Mustafa’dır sözüm, ihlas-ı şerif ile yıkadım yüzüm. Ayetel Kürsi için sen kabul eyle sözüm. Bugün cuma günüdür. Dinim İslam dinidir. Dinimin İslam dini olduğuna, yetmiş binin nısfına, mühürledim üstüne. La ilahe illallah üç muradım var, biri cennet, bir ırmak diyarını görmek. Aç cemalini göster diyarını. Ya Resullullah! Aman yarabbi ya Rabbena her halimiz malumdur sana, gece gündüz yalvarırım sana. Her zaman sana muhtacım, cemalini göster bana. Cennetine davet et Allah’ım kabrimizde rahatlık, sıratta selamet, tatlı canımız sana emanet, son nefesimizde selametler ihsan eyle. Kabir suallerimiz ahsan eyle, cennetinle cemalini cümleyle beraber bana da nasip eyle. La ilahe illallah selalar duası için, Muhammed ün Resullullah arşı ala gölgesi için, hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle ya rabbim. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • Elif Allah, nur Muhammed tez selamet. Ya celil, etme zelil, gönder delil. İlahi yarabbi hacetimi rahmet deryasını ulaştır, duaya açılan elleri icabete eriştir. Allah’ım senden başka kimsemiz yoktur. La ilahe illallah arşı alaya Muhammed ün Resullullah şükür Mevla’ya. Yarabbi ya Rabbena her halim malumdur sana, cenneti alada cemalini göster bana. La ilahe illallah günahlarımız af eyle, Muhammedün Resullullah makamımı nur eyle. İlahi yarabbi son nefesimde kendime malik olmadığım zaman orjinalsozler.com bu duamı sana emanet ederim. Selatü selaya, yolladım Mevla’ya, sen cümlemizin muradını ver gelecek cumaya. La ilahe illallah ve cellehü edası ile rabbim muradımızı ver melekler duası ile. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.
 • La ilahe illallah kalbimizi karartma, rızkımızı azaltma, kabrimizi, daraltma, senden başka kapı aratma, muhannete muhtaç etme. La ilahe illallah imanla sabır, Muhammed ün Resullullah azapsız kabir. Allah’ım beni af eyle, her derdimi def eyle, rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle, sual meleklerinin cevabını muktedir eyle. Evvelim Allah, ahirim Allah, kalbimde Beytullah la ilahe illallah Muhammed ün Resullullah. “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhû ve rasûlühü” diyerek çene kapatmak nasip eyle yarabbi. Allah’ım şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, çıyanlardan, ölümün dehşetinden, kabrin azabından, sıratın zulmetinden muhafaza eyle Allah’ım. Ölümün hayırlısını, üç ayların birisini, Yasin’in yarısını okurken ölmeyi nasip eyle yarabbi. Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel-Fatiha.

MÜBAREK CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ

 • Cuma günü sabah namazından önce, “Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, denizköpüğü kadar da olsa günahları affolur. 
 • Cuma namazından sonra, yedi defa İhlas ve Muavvizeteyn okuyanı, Allahü Teâlâ, bir hafta, kazadan, belâdan, kötü işlerden korur. 
 • Cuma günü 80 salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. Cuma günü veya gecesi Duhan Suresini okuyana cennette bir köşk ihsan edilir.
 • Cuma gecesi Kehf Suresi okuyan, kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.
 • Kim Al-i İmrân Suresini Cuma günü okursa, güneş batıncaya kadar ona Allah Teâlâ rahmet, melekler de istiğfar ederler.
 • Cuma günü “La ilahe illalahü’l melikü’l hakku’l- mübin” 200 defa zikreden kişi Allah’tan ne isterse verilir.
 • İmam-ı Gazali’ye göre Cuma günü bin kere ya Allah diye okuyanlar evliyalar sınıfına katılırlar.
 • Cuma namazında hutbe esnasında yüz defa “Ya Basîr” ism-i şerifini okuyanı Cenab-ı Allah hidayete erdirir, kalp gözünü açar.
 • Cuma günü “Ya veliyyü ya Allah” esmasını 1000 defa zikreden kişi her istediğine kavuşur.
 • Cuma geceleri 100 defa “Yâ Dârr” ism-i şerifini okumaya devam eden cenabı hakka yakın olur ve zarar verici şeylerden emin olur.
 • Cuma namazından sonra yüz defa “Yâ Gafur” ism-i şerifini okuyanlar af olunur.
 • Cuma günü 1000 defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.
 • Cuma gecesi 1000 defa “Yâ Muhsî” ism-i şerifini okuyanın kıyamet gününde hesabı kolay olur.
 • Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Rahman” diyenler unutkanlıktan ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır.
 • Yine cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.
 • Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Gaffar” ism-i şerifini okuyanlar affa mağfirete mazhar olurlar.
 • Cuma günü akşama doğru “Yâ Veliyy” ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.
 • Cuma günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünya düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kere “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Allah Teâlâ onun hastalığına şifa verir.
 • 10 hafta süreyle cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyy, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur.

Cuma namazından sonra şu duayı okumak müstehabdır: Allahümme yâ Ganiyyü, yâ Hamîdü, yâ Mübdiü, yâ Mu’îdü, yâ Rahîmü, yâ Vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

Anlamı: Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allah’ım. Beni helâl ettiklerinle iktifa ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsan ederek beni senden başkasına muhtaç etme!

Abdullah Bin Ömer buyurdu ki: Haceti olan bir kimse çarşamba, perşembe ve cuma günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duayı okursa Allah Teâlâ’nın izni ile duası kabul olur.
Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüsse-mâvâti vel arde. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ muhammedin ve en tu’tînî hâcetî diyerek hâcetini söylemelidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu