MEVLANA VE HACI BEKTAŞİ VELİ

Orjinal Sözler 19 Temmuz 2013 6
MEVLANA VE HACI BEKTAŞİ VELİ
SPONSOR BAĞLANTILAR

Hz. Mevlana ve Hacı Bektaşi Veli arasında geçen, alçakgönüllülüğü inanılmaz bir muhabbetle anlatan, günümüzde örneği nerdeyse mümkün olmayan çok güzel bir kıssa. Mevlana hazretlerinin yazmış olduğu müthiş bir şiiri de Yılmaz Erdoğan seslendiriyor. Mutlaka dinleyin. Etme Şiiri hayatınız boyunca dinleyebileceğiniz en güzel aşk şiirlerinden biridir.  

MEVLANA VE HACI BEKTAŞİ VELİ

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp, bununla kendisine bir inek satın alır. Ancak bir süre sonra, yaptıklarından pişman olur. Günaha girdiğini düşünür ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için, ineği Hacı Bektaşi Veli’nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda, fakirin fukaranın karnını doyuran, aşevi olarak hizmet veriyordu. Artık iyi bir insan olmak isteyen adam, içinde bulunduğu durumu, vicdan azabı ile Hacı Bektaşi Veli’ye anlatır ve ineği bağışlamak istediğini söyler.

 Hacı Bektaşi Veli,”Kirli işlerden kazanılmış parayla alınan bu inek helal değil” diyerek bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. İki farklı tavır karşısında şaşıran adam aynı şeyi Hacı Bektaşi Veli’ye de anlattığını ama onun ineği kabul etmediğini söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

 Hz. Mevlana Şöyle Konuşur:

”Biz bir karga isek Hacı Bektaşi Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz, ama o kabul etmeyebilir”

 Adam bu yanıta çok şaşırır. Kalkar Hacı Bektaşi dergâhına tekrar gider. Hacı Bektaşi Veli’ye durumu anlatır. Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip, bunun sebebini bir de Hacı Bektaşi Veli’ye sorar.

 Hacı Bektaşi Veli de Şöyle Cevap Verir:

”Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise, Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir, ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir”.

Yılmaz Erdoğan- Etme Şiiri Dinle

 Paylaş Tweetle

6 Yorum »

 1. Hsfskdg 20 Nisan 2017 at 21:28 -

  Coook güzel…

 2. İncilay 01 Nisan 2016 at 15:15 -

  Çok güzel

 3. Mehmet 09 Şubat 2016 at 19:24 -

  Yukarıdaki havi bektaş ve mevlana hikâyesi. Bilinçli olarak mi yoksa yanlış bilindiği icinmi böyle anlatılmış bilmiyorum. Eğer kasıt yoksa bilinmesini isterim. Hikâye anlatıların tam tersi şeklindedir. Araştırılıp bakılırsa . gerçek anlaşılır

 4. Anonim 16 Ocak 2016 at 22:01 -

  Mevlana. Hacı bektaşı velinin sözleri her biri ayrı ayrı hazine.

 5. gökhan 15 Aralık 2014 at 17:54 -

  çok güzel bir sözdü

 6. gökhan 15 Aralık 2014 at 17:54 -

  lütfen mevlana hacı bektaşın sözünü yazınız .

Orjinal Sözler Yorum