KAYNANASINI ZEHİRLEMEK İSTEYEN GELİN HİKAYESİ

Orjinal Sözler 03 Eylül 2013 0
KAYNANASINI ZEHİRLEMEK İSTEYEN GELİN HİKAYESİ
SPONSOR BAĞLANTILAR

Sizler için harika bir hikaye hazırladık. İnsan ilişkilerinde hep hatayı diğer kişilerde aramak yerine kendi davranışlarımıza da bakmamız gerektiğini anlatan nefis bir hikaye. Bu hikayeyi okuduğunuzda davranışlarımızın kendimizi ve karşımızdakileri nasıl değiştireceğini göreceksiniz. Her insanın başından geçebilecek ders veren harika bir hikaye. Mutlaka okumalısınız.

KAYNANASINI ZEHİRLEMEK İSTEYEN GELİN

Lili, kendi halinde mütevazı bir ev kadınıdır. Kocası zengin olmamakla birlikte, ailesine karşı sorumluluklarına dikkat eden birisidir. Lili’nin dul kayınvalidesi de onlarla birlikte yaşamaktadır.

Fakat gün geçtikçe, kayınvalidesiyle geçinmekte zorlanır. Sık sık kavga etmeye başlarlar. Evliliği giderek cehenneme dönmektedir. Komşular da durumdan haberdar olur. Lili bu işin böyle gitmeyeceğine kanaat getirir. Annesi ile eşi arasında kalan kocasının durumuna da çok üzülmektedir.

Lili, bir çare bulabilme ümidiyle, baba tarafından aile dostları olan bir baharatçıya gidip derdini anlatır. Baharatçı, bu işin kesin çözümünün kayınvalideyi ortadan kaldırmak olduğunu söyler. Ama bu işi, şüpheleri üzerine çekmeden halletmesi gerektiğini söyler. O yüzden, değişik bitkilerden hazırladığı iksiri, üç ay boyunca azar azar kayınvalidesinin yemeklerine katmasını ister. Yaşlı baharatçının bir uyarısı daha vardır.

Bu üç aylık süre içinde kayınvalidesine karşı sert kavgalardan kaçınmasını ve ona hoş davranmasını tavsiye eder. Çevreye karşı kayınvalidesiyle arasının iyi olduğuna dair bir izlenim oluşturursa, şüpheleri üzerine çekmekten kurtulacağını söyler.

Sevinçle evine dönen Lili, baharatçının önerdiği planı adım adım uygulamaya koyulur. Her gün kayınvalidesinin en sevdiği yemekleri hazırlar. İçine azar azar zehir koymayı da ihmal etmez. Üstelik baharatçının uyarısı gereği, şüphe çekmemek için ona hoş davranmaya başlar.

Onun bu iyi muamelesi kayınvalidesini de etkiler. Gelinine daha iyi davranmaya, haftalar geçtikçe ona kendi kızı gibi sevgi duymaya başlar. Giderek evi bir huzur havası kaplar.

Kayınvalidesinden hiç beklemediği ilgi ve sevgi görmeye başlayan Lili, zamanla yaptıklarından utanır. Kayınvalidesinin aslında pek de kötü biri olmadığını, bilakis iyi bir insan olduğunu düşünmeye başlar. Fakat yemeğine damlattığı zehirler yüzünden kayınvalidesinin ölmesi an meselesidir.

Vicdan azabı içinde kıvranan Lili yaptıklarından pişman olur ve soluğu baharatçıda alır. Kayınvalidesine verdiği zehiri kandan temizleyecek bir iksir yapması için kendisinden acil yardım ister.

Zehir beyinde…

YAŞLI baharatçı, Lili’nin anlattıklarına kahkahalarla güler. Baharatçının neden güldüğüne anlam veremeyen Lili, zehirin tesirini vücuttan atacak ilaç yapması için baharatçıya yalvarmaya başlar.

Ah Lili der baharatçı… Sana zehir diye verdiğim şey, vücudu güçlendiren bazı bitki özlerinin karışımından başka bir şey değildi. Çünkü asıl zehir, ikinizin kafasındaydı. Sen ona iyi davrandıkça bu zehir dağıldı ve yerini sevgi ve anlayışa bıraktı. Artık huzur içinde evine dönebilirsin, der.

Sonuç: Siz birilerine iyi davranırsanız, biliniz ki o birileri de size iyi davranmaya başlayacaktır. Yapılan kötülüklere karşı bir süre sabırlı olunursa arkasında iyiliklerin geleceğini bilmemiz gerekiyor.



Paylaş Tweetle

Orjinal Sözler Yorum