EDEBİYAT TARİHİNİN EN GÜZEL GİRİŞ CÜMLELERİ

Orjinal Sözler 24 Eylül 2013 0
EDEBİYAT TARİHİNİN EN GÜZEL GİRİŞ CÜMLELERİ

Diğer güzel sözler sitelerinden farklı olmaya karar verdiğimizi söylemiştik. Sitemizi ziyaretlerinizde sayfa düzenimizin güzelliğini de mutlaka fark etmişsinizdir. Bunun dışında birbirinin aynı sayfalardan ibaret siteler gibi olmayı da hiç istemedik. Sizler için hiçbir yerde bulamayacağınız harika bir sayfa hazırladık. Okumaya doyamayacağınız, özellikle de kitapseverseniz defalarca okuyacağınız bir sayfa hazırladık. Edebiyat tarihinin en güzel giriş sözlerini hazırladık. Yazarlar kitaplarına hangi cümlelerle başlamışlar bunula ilgili örnekler bulacaksınız. Harika giriş sözlerini okumakla kalmayıp facebookta ve twitterda da paylaşacağınıza eminiz. Sayfamızı beğenirseniz bunu beğen butonuna tıklayarak bize de gözterebilirsiniz.

EN GÜZEL KİTAPLARIN GİRİŞ SÖZLERİ

 • Debbie Macomber-Bahçemde Yeşeren Umutlar

Vivian Leary sokağın köşesinde kıpırdamadan durup bir o yana bir bu yana baktı. Nerede olduğunu ya da yolunu nasıl kaybettiğini bilmiyordu.

 • Patti Smith-Çoluk Çocuk

Robert hakkında çok şey söylendi, daha da söylenecektir. Delikanlılar ona öykünerek yürüyecek, genç kızlar beyaz elbiselere bürünüp onun buklelerine yas tutacak. Hem ayıplanacak, hem de tapınılacak. Aşırılıkları hem lanetlenecek hem de romantikleştirilecek. Gerçek ise, en sonunda, çalışmalarında görülecek; sanatçının ete kemiğe büründüğü eserlerinde… Asla kaybolmayacak, asla eksilmeyecek. İnsanoğlu bunu yargılayamaz. Çünkü sanat Tanrı’yı söyleyen bir şarkıdır ve nihayetinde yine O’na aittir.

 • Vladimir Nabokov-Lolita

Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta

 • Nuran Akgören-Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Nisan ayının soğuk, ama açık bir günüydü; saatler on üçü gösteriyordu. Yıldırıcı esen rüzgârdan korunabilmek için çenesini göğsüne gömmüş olan Winston Smith, hızla Zafer Konağı’nın camlı kapısından içeri süzüldü; ama bir toz bulutunun da kendisiyle birlikte içeri dalmasına engel olabilecek kadar çabuk davranamadı.

 • Mehmet Mollaosmanoglu-Kutsal Adalet

Kan feyyaz bir pınar gibi fışkırdı kurbanın şah damarından. Sıcacık bir pidenin körpe dumanı kabilinden belli belirsiz bir buğu yükseldi semaya. Gırtlaktaki hırıltı mühür niyetine son söz oldu. Bedenin nafile çırpınışları yaşamı tutmaya yetmedi.

 • Oscar Wilde-Dorian Gray’in Portresi

Stüdyo güllerin baygın kokusuyla doluydu; hafif yaz esintisi bahçedeki ağaçların arasında gezindiğinde açık kapıdan leylakların ağır kokusu ya da pembe çicek açmış diken ağaçlarının daha narin parfümü geliyordu.

 • William Faulkner-Ses ve Öfke

Çitlerin ardından, büklümlü çiçek tarhları arasından, vurduklarını görebiliyordum. Onlar bayrağın bulunduğu yere doğru ilerlerken ben de çit boyunca ilerledim. Luster çiçek ağacının dibindeki çimenlerde aranıp durmaktaydı. Bayrağı yerinden söktüler, yine vuruyordular işte. Sonra bayrağı yerine taktılar ve masanın oraya gittiler, Luster vurdu ve ardından diğerleri vurdu. Sonra çekip gittiler, ben de çit boyunca ilerledim. Luster çiçek ağacından uzaklaştı ve çit boyunca ilerledik beraber ve durdu onlar ve biz de durduk sonra ve Luster çimlerin içinde aranıp dururken çitlerin ardından baktım ben.

 • Adalet Ağaoğlu-Bir Düğün Gecesi

İntihar etmeyeceksek içelim bari!

 • Hakan Günday-Azil

Bu cümle, yazmayı öğrendiğimin kanıtıdır. Bu cümleyse, okumaya devam ettiğinin kanıtı. Birlikte, iki kanıtı olan bir suç işleyeceğiz.

 • Gabriel Garsia Marquez-Kolera Günlerinde Aşk

Kaçınılmaz bir şeydi: Acıbadem kokusu ona mutsuz aşkların yazgısını anımsatırdı hep. Doktor Juvenal Urbino, yıllardır kendisi için önemini yitirmiş bir olayla ilgilenmek üzere koşup geldiği, hâlâ alaca ışığa gömülü odaya girdiği an ayrımına vardı bunun. Antilli orjinalsozler.com göçmen, harp malulü, çocuk fotoğrafçısı, satrançta en yufka yürekli rakibi, bir altın siyanürüyle belleğin işkencelerinden kurtarmıştı kendini.

 • Sylvia Plath-Sırça Fanus

Garip, boğucu bir yazdı. Rosenberg’leri elektrikli sandalyede idam ettikleri yaz. Ve ben New York’ta ne aradığımı bilmiyordum.

 • Joseph Heller-Madde 22

İlk görüşte aşktı bu. Yossarian, papazı görür görmez ona çılgınlar gibi âşık oldu. Yossarian hastanede yatıyordu. Karaciğerindeki ağrı, sarılık için beklenenden birazcık azdı. Hastalığın tam olarak sarılık olmaması doktorların kafasını karıştırıyordu. Sarılık olsa tedavi edebilirlerdi. Sarılık değilse ve ağrı kaybolursa Yossarian’ı taburcu edebilirlerdi. Ama sarılık için beklenenden birazcık az bir ağrının hiç kesilmeden sürmesi onları şaşırtıyordu.

 • Lewis Carrol-Alice Harikalar Diyarında

Alice bankta, ablasının yanında boş boş oturmaktan sıkılmaya başlamıştı. Bir iki kere ablasının okuduğu kitaba şöyle göz ucuyla bir baktı ama kitapta ne bir resim vardı ne de kahramanlar arasında geçen herhangi bir diyalog. İyi de resimsiz ve diyalogsuz bir kitap ne işe yarar ki! Diye geçirdi aklından.

 • Marcel Proust-Swann’s Way (Swann’ın Yolu)

Uzun zaman geceleri erkenden yattım. Bazen, daha mumu söndürür söndürmez gözlerim o kadar çabuk kapanıverirdi ki uykuya dalıyorum diye düşünmeye zaman bulamazdım. Aradan yarım saat geçtikten sonra da artık uykuya geçme vakti geldiği düşüncesiyle uyanırdım; hâlâ elimde zannettiğim kitabı bırakıp ışığımı söndürmek isterdim; az önce okuduklarım hakkında fikir yürütmeye uyurken de devam ederdim ama fikirlerim biraz farklı bir seyir izlerdi; kitapta sözü edilen şey benmişim gibi gelirdi bana; bu bir kilise olabilirdi, bir dörtlü de, I.François’yla Şarlken arasındaki rekabet de…

 • Bülent Parlak-Yalnızlığın İcadı 1984

İlahi adaletin sağlanması için içimizden birilerinin haksızlığa uğraması gerekiyordu. El kaldıran ben oldum.

 • Orhan Pamuk-Yeni Hayat

Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.

 • J.D. Salinger-Çavdar Tarlasında Çocuklar

Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum. Her şeyden önce, ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum.

 • Leo Tolstoy-Anna Karenina

Bütün mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz ailenin mutsuzluğu kendine göredir.

 • Jane Austen-Aşk ve Gurur

Parası pulu olan her bekâr erkeğin kendine bir yaşam arkadaşı seçmesinin kaçınılmaz olduğu, herkesçe benimsenen bir gerçektir.
Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hali vakti yerinde olan her bekâr erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır.

 • Charles Dickens-İki Şehrin Hikâyesi

Akıl çağıydı, budalalık çağıydı da. İnanç çağıydı aynı zamanda inkâr çağıydı da. Bir taraftan aydınlık bir taraftan karanlık mevsim yaşanıyordu. Umudun baharıydı, yeisin kışı. Her şeyimiz vardı ama hiç bir şeyimiz yoktu. Hepimiz doğruca cennete gidiyorduk ama hepimiz cehenneme de gidiyorduk.

 • F.Scott-Fitzgerald Muhteşem Gatsby

Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma: Ne zaman, demişti, birini tenkide davranacak olsan, hatırdan çıkarma, herkes senin imkânlarında gelmemiştir dünyaya!

 • Herman Melville-Beyaz Balina

Ishmael deyin bana. Birkaç yıl önce -kaç yıl önce olduğu önemli değil paramın azaldığı ya da hiç kalmadığı bir sırada-, karada da beni ayrıca bağlayan bir şey olmadığı için, bir engine açılayım, bu dünyanın denizlerini şöyle bir göreyim dedim. Ben böyleyimdir; böyle bulurum sıkıntıdan kurtulmanın, uyuşan kanıma hız vermenin yolunu.

 • Douglas Adams-Otostopçunun Galaksi Rehberi

Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırk sekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin orjinalsozler.com maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler.

 • Franz Kafka-Dönüşüm

Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.

 • John Ronald Reuel Tolkien-Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Çıkın Çıkmazı’ndan Bay Bilbo Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy’de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü.

 • Virginia Woolf-Kendine Ait Bir Oda

Ama biz senden kadınlar ve kurmaca yazın konusunda konuşmanı istemiştik, bunun insanın kendine ait bir odası olmasıyla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Açıklamaya çalışacağım.

 • Jane Austen-Emma

Emma Woodhouse, güzel, zeki, varlıklı bir kızdı. Rahat bir evi, iyimser bir yaradılışı vardı.

 • Gabriel Garcia Marquez-Kolera Günlerinde Aşk

Kaçınılmaz bir şeydi: Acıbadem kokusu ona mutsuz aşkların yazgısını anımsatırdı hep. Doktor Juvenal Urbino, yıllardır kendisi için önemini yitirmiş bir olayla ilgilenmek üzere koşup geldiği, hâlâ alaca ışığa gömülü odaya girdiği an ayrımına vardı bunun. Antilli göçmen, harp malulü, çocuk fotoğrafçısı, satrançta en yufka yürekli rakibi, bir altın siyanürüyle belleğin işkencelerinden kurtarmıştı kendini.

 • Vladimir Nabokov-Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları

Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta

 • Oscar Wilde-Dorian Gray’in Portresi

Stüdyo güllerin baygın kokusuyla doluydu; hafif yaz esintisi bahçedeki ağaçların arasında gezindiğinde açık kapıdan leylakların ağır kokusu ya da pembe çiçek açmış diken ağaçlarının daha narin parfümü geliyordu.

 • Anthony Burgess-Otomatik Portakal

Söyleyin bakalım ne yapacağımızı, ha?

 • JM Barrie-Peter Pan ve Wendy

Bütün çocuklar büyürler, biri hariç.

 • Chuck Palahniuk-Tıkanma

Eğer bunu okumaya niyetliyseniz vazgeçin.

 • Balzac-Mario Puzo Baba

Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir. Amerigo Bonasera New york Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda oturmuş, adaletin yerine getirilmesini bekliyordu; kızını insafsızca yaralayan, onun şerefiyle oynayan kişilerden adaletin eliyle intikam almış olacaktı.

 • İsmet Özel-Erbain

Yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?
Yaşamayabileydim yazar mıydım hiç şiir?
-yaşama!
-ya bileydim?
yazar: mıydım
hiç: şiir.

 • Murat Uyurkulak-Tol

Devrim, vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.

 • Ahmet Uysal-Başka Hayat

Mevsimin kâh sıcak kâh soğuk olduğu ağaçların ayarsızca soyunup insanların ise özensizce giyindiği kararsız zamanlardandı. Körfezden gelen imbat, sokak aralarını dolduruyor, taşıdığı iyot kokusu genizlerde hafif bir yanıklık hissi bırakıyordu. Burada mevsimin ne olduğunu anlamak için yeryüzüne bakmak yanıltır çoğu insanı. Mutlaka başlarını gökyüzüne çevirmeleri gerekir.

 • Camus-Yabancı

Bugün annem öldü veya dün, tam hatırlamıyorum

 • Virginia Woolf-Bayan Dalloway

Mrs. Dalloway, çiçekleri kendi alacaktı.
Lucy’nin işleri sıraya konmuştu zaten. Kapılar menteşelerinden çıkarılacaktı; Rumpelmayer’in adamları geliyordu. Hem ne güzel bir sabah, diye düşündü Clarissa Dalloway, kumsaldaki çocuklara üleştirilmiş gibi taptaze…

 • Charles Dickens-Bir Yılbaşı Öyküsü

Bir kere Marley’in öldüğüne hiç şüphe yoktu. Cenazesi papaz, kâtip, cenaze levazımcısı ve baş vaiz tarafından kayıt altına alınmıştı. Sgrooge bizzat imzalamıştı ölüm evraklarını. Ve Scrooge’un altına adını yazma zahmetinde bulunduğu her şey bir anda değişirdi. İhtiyar Marley kapıya çakılmış bir çivi kadar ölüydü.

 • Arthur Conan Doyle-Bohemya’da Skandal

O, her zaman Sherlock Holmes için o kadın olarak kaldı. Başka orjinalsozler.com bir isimle ondan hiç bahsetmedi. Holmes’a göre hemcinslerinden daha üstündü hem de onları gölgede bırakacak kadar… Irene Adler’a aşk benzeri duygular beslediğini söyleyemeyeceğim çünkü onun duygusuz ve kusursuz aynı zamanda takdire şayan aklı, bu tür hislerle zıt düşüyordu.

Yukarıdaki giriş cümlelerinin dışında beğendiğimiz kitapları da aşağıda yazmaya karar verdik. Tüm girişleri yazsaydık oldukça uzun bir sayfa olacaktı. Bunun yerine aşağıya giriş sözleri güzel bazı yazarların kitaplarını yazmakla yetindik. Sizlerin de beğendiğiniz giriş sözlerini lütfen yorum bölümünden yazarak sayfamıza katkıda bulunun.

 • Virginia Woolf (Bayan Dalloway)
 • Anne Tyler Back When We Were Grownups (Yetişkin Olduğumuz Zamanlar)
 • Sylvia Plath (Sırça Fanus)
 • Mark Haddon Süper İyi Günler
 • Audrey Niffenegger (Zaman Yolcusunun Karısı)
 • Hunter S. Thompson (Las Vegas’ta Korku ve Nefret)
 • Alice Walker The Color Purple (Renklerden Mor)
 • Zora Neale Hurston (Tanrıya Bakıyorlardı)
 • Helen Fielding (Bridget Jones’un Günlüğü)
 • Sue Monk Kidd (Arıların Gizli Yaşamı)
 • Rebecca Wells (Dostluğun Kutsal Bağı)
 • Elizabeth Gilbert (Ye,Dua Et, Sev)
 • Laura Whitcomb (Hayalet Sevgilim)
 • Mary Shelley (Frankenstein)
 • Richard Yates The Revolutionary Road (Devrim Yolu)
 • Emily Bronte (Rüzgarlı Bayır)
 • C.S. Lewis (Narnia Günlükleri: 5 Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu)
 • William Makepeace (Thackeray Gurur Dünyası)
 • Lewis Carrol (Alice Harikalar Diyarında)
 • Louisa M. Alcott (Küçük Kadınlar)
 • E. B. White (Örümcek Ağı)
 • Roald Dahl (Matilda)
 • Ian McEwan (Kefaret)
 • Billie Letts (Yüreğin Attığı Yer)
 • William Goldman (Prenses Gelin)
 • Lemony Snicket (Talihsiz Serüvenler Dizisi)
 • Kurt Vonnegut (Şampiyonların Kahvaltısı)
 • Douglas Adams (Kutsal Dedektiflik Bürosu)
 • Margaret Mitchell (Rüzgar Gibi Geçti9
 • Daniel Quinn (İsmail Bir Zihin ve Ruh Macerası)
 • Micheal Cox The Meaning of the Night (Gecenin anlamı)
 • Christopher Buckley (Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler)
 • Thomas Pynchon The Gravity’s Rainbow (Yerçekiminin Gökkuşağı)
 • Raphael Sabatini (Scaramouche9
 • Arthur C. Clarke (Bir Uzay Efsanesi)
 • Jane Austen (Northanger Manastırı)
 • George Elliot (Middlemarch)
 • Margaret Atwood (Kedi Gözü)
 • Saul Bellow (Herzog)
 • Raymond Chandler (Büyük Uyku)
 • Cormac McCarthy (O Güzel Atlar Sınır Üçlemesi: 1)
 • John Scalzi Old Man’s War (İhtiyarın  Savaşı)
 • Bret Easton Ellis (Amerikan Sapığı)
 • H. G. Wells (Dünyalar Savaşı)
 • Avi True Confessions of Charlotte Doyle (Charlotte Doyle’un Gerçek İtirafları)
 • Clive Barker The Thief of Always (Tüm Zamanların Hırsızı)
 • William Peter Blatty The Exorcist (Şeytan Çıkarıcı)
 • John Steinbeck (Gazap Üzümleri)
 • Ray Bradbury (Fahrenheit 451)
 • Richard Matheson (Ben, Efsane!)
 • Marcel Proust Swann’s Way (Swann’ın Yolu)
 • Charlotte Bronte (Jane Eyre)
 • T. Coraghessan Boyle The Road to Wellville ( Melville’e Giden Yol)
 • Yann Martel (Pi’nin Yaşamı)
 • Arthur Conan Doyle (Bohemya’da Skandal)
 • Kurt Vonnegut (Mezbaha)
 • Peter Hoeg Smilla’s Sense of Snow (Smilla’nın Kar Hissi)
 • Richard Adams (Watership Tepesi)
 • Louis de Bernieres (Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini)
 • William Shakespeare (Onikinci Gece)
 • Jane Rule Desert of the Heart (Yüreğin Çölü)
 • Ian McEwan (Sonsuz Aşk)
 • John Maxwell Coetzee (Utanç)
 • Charles Dickens (Bir Yılbaşı Öyküsü)
 • Dashiell Hammett The Dain Curse (Dain Laneti)
 • Heinrich Böll The Clown (Palyaço)
 • Margaret Atwood (Kör Suikastçi)
 • Lemony Snicket The Austere Academy (Auster Akademisi)
 • Dorothy Allison (Karolina’nın Piçi)
 • D.H. Lawrence (Lady Chatterley’in Sevgilisi)
 • William Faulkner (Ses ve Öfke)
 • Salman Rushdie The Satanic Verses (Şeytan Ayetleri)
 • Barry Hughart Bridge of Birds (Kuşlar Köprüsü)
 • J.K. Rowling (Harry Potter ve Felsefe Taşı)

Orjinal Sözler Yorum

Sevgi Aşk Sevgi Aşk